ЛАВРОВ ШОКИРА: Само почекајте! Допрва ќе плачите! Русија не е ЕУ да се потчинува! Сега се менуваат правилата на игра

 

Специјалната воена операција на Русија во Украина е дизајнирана да стави крај на безмилосниот курс кон целосна американска доминација во светот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Нашата специјална воена операција е дизајнирана да стави крај на непромисленото проширување и непромислениот курс кон целосна доминација на САД и другите западни земји подредени на нив на меѓународната сцена. „Тоа е доминација која се гради со грубо кршење на меѓународното право, според одредени правила, кои тие дури сега ги воведуваат и кои ги прават од случај до случај “, рече Лавров за телевизијата „Русија 24“.

Шефот на руската дипломатија се повика на изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, дека „конфликтот во Украина треба да се реши на бојното поле“. Во таа насока, министерот посочи дека ваквите зборови ги менуваат правилата на игра и дека тоа е остра промена на позицијата на Западот.

Како што објасни тој, „кога шефот на дипломатијата на една земја или организација, како што е во овој случај Борељ ја претставува дипломатијата на Европската унија, вели дека конкретен конфликт може да се реши само со воени средства, тоа значи или дека има акумулирано нешто. лично или лапсус, или да се изјасни за виновен за нешто што никој не му наредил да го направи “ . Но, тоа е, се разбира, необична изјава, рече тој.

„Она што го кажа Борељ, дури и во невиден, агресивен контекст, всушност значително ги менува правилата на играта, морам да го кажам тоа “, посочи Лавров.

Според дипломатот, „ова е многу сериозен пресврт, дури и во политиката што ЕУ и воопшто Западот, под водство на САД, несомнено почнаа да ја спроведуваат по почетокот на руската специјална воена операција“.

„Ова е политика која го рефлектира гневот, на некој начин дури и вистинскиот гнев, и кој, се разбира, е детерминиран не само од Украина, туку со тоа што ја прави упориште за конечно потиснување на Русија и потчинување на Москва на глобалниот систем изграден. од Западот“. „И покрај крајот на Студената војна и исчезнувањето на Варшавскиот пакт и Советскиот Сојуз, Западот го промовираше тој систем и го приближи до нашите граници, без оглед на дадените ветувања“ , изјави министерот.

Русија никогаш нема да му се потчини на Западот

Сепак, Москва никогаш нема да биде подредена на Западот, нагласи Лавров.

„Се разбира, Русија со својата историја и традиции е една од оние земји кои никогаш нема да заземат подредена позиција. „Ние можеме да бидеме членови на меѓународната заедница само под еднакви услови на неделива безбедност“ , истакна дипломатот.

За Европската Унија

Во исто време, министерот за надворешни работи го привлече вниманието на првиот одбранбен концепт на ЕУ „Стратешки компас“, кој предвидува значително зголемување на воените расходи и изградба на колективна воена структура.

Според него, Германија за првпат во повоената историја издвоила дополнителни 100 милијарди евра за „пумпање на своите воени мускули, што е исто така квалитативна промена“.

„Резултатот од сета таа независност е непостоечки, бидејќи сè што е направено е целосно контролирано од Соединетите Американски Држави и Европската Унија и не му е доделена независна улога, вклучително и оние напори што се прават во рамките на ЕУ“ , изјави дипломатот.

Во таа насока, тој нагласи дека контролата врз Брисел се врши преку позицијата на Полска, балтичките земји и Данска, „што нема да дозволи ЕУ некако да се одвои од НАТО, туку напротив, ќе ја втурне во мрежите на Алијансата. .

Ќе има уште провокации – ќе одговориме на фактите

Во исто време, шефот на руската дипломатија ги нарече непобитни фактите презентирани од руската страна за време на специјалната воена операција во Украина.

„Ќе има уште провокации “, посочи Лавров, истакнувајќи дека Москва треба да одговори на нив со факти. „Нашиот главен аргумент е она што се случува на теренот “, додаде Лавров.

Според него, провокациите се нечуени. Нашата армија презентираше хронолошки аргументи и аргументи поврзани со видео материјали поврзани со Буча, потсети министерот за надворешни работи. Во таа насока, тој истакна дека по податоците што ги соопшти Русија, провокацијата во Краматорск многу брзо била „прикриена“.

Претходно руското Министерство за одбрана соопшти дека нападот со тактичкиот ракетен систем „Точка У“ врз Краматорск го извршила украинската армија од областа на населбата Добропоље. Како што беше прецизирано, „целта на нападот на режимот во Киев на железничката станица во Краматорск беше да се спречи масовното заминување на жителите од градот со цел да се користат како „човечки штит“ за одбрана на нивните позиции“ и да се обвини Русија. за наводно извршување на ракетниот напад.

Претходно, украинските власти и медиумите објавија видео кое наводно е снимено во градот Буча во Киевската област, каде телата на загинатите лежат на патот. Корисниците на Интернет забележале дека „труповите“ наводно ги мрдале рацете и се поклониле за да не паднат под тркалата на воените возила. Исто така, во ретровизорот на едно возило може да се види како еден од „мртвите“ станува веднаш штом автомобилот ќе помине покрај него. Руското Министерство за одбрана ги отфрли обвинувањата на режимот во Киев за наводното убиство на цивили во тој град, нарекувајќи ги фотографиите и видеата од Буча уште еден монтиран настан на режимот во Киев за западните медиуми.

(Спутник)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа