ЕУ НА КОЛЕНА! Поради САД ќе осиромаши како никогаш до сега! Одговорот од ОПЕК ја замрзна ЕУ: Не можеме да компензираме за руската нафта, не барајте од нас дополнителни количини

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и порача на Европската унија дека сегашните и идните санкции против Русија би можеле да создадат еден од најголемите шокови на пазарот на нафта и дека алијансата не може да компензира за руските количини бидејќи нема да го зголеми своето производство.

Во време кога Брисел планира нови санкции против рускиот енергетски сектор, претставниците на Европската унија одржаа состанок со претставници на ОПЕК во Виена за да ја пренесат поканата за зголемување на производството

Поради сегашните и идните санкции кои се најавуваат, би можело да има дневна загуба од седум милиони барели руска нафта, изјави генералниот секретар на ОПЕК Мохамад Баркиндо, пренесува ХРТ.

Тој рече дека, со оглед на моменталната состојба во енергетскиот сектор, би било речиси невозможно да се надомести ваквата загуба на дневна основа.

Европската унија повторно ги повика членките на ОПЕК да размислат за зголемување на производството со цел да се ублажи растот на цената на нафтата, изјави претставник на Европската комисија за Ројтерс.

Енергетската алијанса досега ги отфрли сите повици на САД и Меѓународната агенција за енергетика за зголемување на производството за да се ублажи растот на цените, кој минатиот месец беше највисок во последните 14 години, а ЕУ верува дека ОПЕК може да го зголеми производството од резервниот капацитет.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа