ЕВЕ КОЈ ЌЕ ГО НАСЛЕДИ ПУТИН! ОВА Е НОВИОТ КРАЛ НА КРЕМЛИН? 

Од почетокот на војната во Украина, претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин, ја истакна својата лојалност кон рускиот претседател Владимир Путин и повеќе од вообичаено.

Во секојдневните соопштенија и говори, Володин ги осудува јавните личности кои се против војната како „предавници“, барал на Русија да и се плаќа природен гас и други стоки во рубли, а американскиот претседател го опишал како „болен и мизерен“. Сите овие изјави имаа една цел – да му угодат на претседателот, пренесува независниот руски портал Медуза.

Володин е политички активен повеќе од 20 години и се смета за лојален играч на Путин откако стапи на сцената.

Медуза потсетува дека идејата за припојување на Народните републики Доњецк и Луганск кон Русија потекнува од Комунистичката партија, чии предлози Кремљ речиси никогаш не ги прифаќа, но сега има исклучок. Имено, токму Володин инсистирал да се оди до крај со таа идеја, пренесува Јутарњи лист. Исто така, се наведува понатаму, Володин воопшто не ја координирал својата работа со Кремљ, туку работел „самостојно“.

И се случи претседателот на Русија, Владимир Путин, да го смени ставот и да одлучи да ги признае самопрогласените републики Донбас. На 24 февруари руските трупи ја нападнаа Украина, а Вјачеслав Володин стана еден од првите руски политичари кои јавно ја поддржаа војната, а во првиот месец од војната активно зборуваше за „специјална воена операција“. Тој исто така даде неколку тврдења за тоа каде се наоѓа украинскиот претседател Володимир Зеленски, вклучително и дека тој не бил во Киев, туку во Лавов или Полска (што беше лажна информација).

Блиски луѓе на Володин велат дека тој одлично го разбира Путин и дека го прави токму она што му се допаѓа на рускиот лидер, а политикологот Иван Преображенски наведува дека Володима „скокнал“ исто колку што „затворал“ Путин.

Тогаш и други руски политичари почнаа да го следат примерот на Владимир – почнаа да шират пропаганда.

Извори од Кремљ тврдат дека Володин од почетокот бил заинтересиран само да напредува во синџирот на моќ, а сакал да биде и градоначалник на Москва. Но, тој завршил во Думата, од која, како што се наведува, направил машина која може да се контролира, всушност додаток на претседателската администрација, лишувајќи ја од секаква независност што ја имала претходно.

Пратениците мораа да присуствуваат на сите седници, а кој ќе ги прескокне без валиден изговор ќе биде казнет. Забрането е и гласање преку полномошници… Според извори блиски до самиот Володин, сето тоа е направено за да се остави силен впечаток на една личност – претседателот Владимир Путин.

Исто така, блиски до Володин велат дека тој сака и се однесува така што „очекува луѓето да ползат пред него“ и дека од сите бара апсолутна лојалност. Сето тоа му се случи на Путин, кој, според некои извори, планирал да го отстрани Володин од неговото место во Државната дума, но пандемијата на коронавирус го спречила да го стори тоа.

Така Володин продолжил да се среќава со Путин преку состаноците на Советот за безбедност на Русија и на тој начин постојано му ги изнесувал своите идеи. Според изворот на Медуза, непоколебливата поддршка на Володин за Путин и неговите идеи се сведува на тоа дека знае „во која насока дува ветрот“. Така, тој наводно прво слуша што има да каже Путин, а потоа стапува на сцена.

Политикологот Преображенски посочува дека во сето ова што се случува и самиот Путин донекаде го уништува целиот политички систем кој функционира во последните неколку години „бидејќи ја ограничува неговата апсолутна моќ“. „Володин со задоволство го поддржува во тоа – како што беше случајот со законот кој им забранува на странците да посвојуваат деца. Потоа со антисанкциите што ја погодија руската економија, на што се спротивставија многу технократи. Володин веднаш ги прифати тие работи и предложи да се удвојат“, рече Преображенски.

Според него, обидот да се погодат желбите на Путин е „најрационалната стратегија за соработка со Путин во ситуација кога тој станал таинствен и склон на намерно да ја измами дури и сопствената околина“.

Сите извори кои зборуваа за Медуза наведуваат дека Володин во приватните разговори никогаш не се обидувал да ја скрие желбата еден ден да стане наследник на Владимир Путин и да „работи“ за тоа. „Кога вели дека Путин ќе го следи Путин, тој или свесно или потсвесно се сугерира себеси“, вели еден извор. „Следниот Путин ќе се вика Володин – дури и неговото име помага“, се заклучува во текстот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа