Блумберг: Извозот на нафта од руските пристаништа на највисоко ниво од почетокот на годината

Извозот на руска сурова нафта не покажува знаци на опаѓање поради загубата на европските купувачи. Испораките повторно скокнаа минатата недела, втора недела по ред, откако паднаа по почетокот на воената операција во Украина.

Неделните испораки на сурова нафта достигнаа речиси четири милиони барели дневно во првата недела од април, според Блумберг , повикувајќи се на неговиот систем за следење на испораката на сурова нафта од пристаништата. Ова е највисоко ниво на испораки на сурова нафта од руските пристаништа од почетокот на годината и пораст од речиси една четвртина во однос на неделата претходно.

Сличен тренд на раст е забележан и кај приходите од извоз што руската држава ги добива од испораките во странство. Во првата недела од април тие повторно скокнаа и го врзаа највисокото ниво годинава.

Со комбинирање на повисокиот извоз и повисоките даноци за барел во април, Москва заработила околу 230 милиони долари од поморскиот извоз на сурова нафта во првата недела од април, пресмета Блумберг.

По одлуката на големите европски компании „Шел“ и „Тотал“, како и на американските власти, да престанат да купуваат руска нафта, има знаци дека трговците бараат начин за извоз во Азија, а бројот на супертанкери кои можат да превезат два милиони барели е се зголемува. , кои испорачуваат руска сурова нафта од помали бродови во Медитеранот и другите мориња.

Пред украинската криза, Русија беше втор најголем извозник на нафта, по Саудиска Арабија, со испораки од речиси пет милиони барели дневно во вредност од над 500 милиони долари. Дел од таа нафта беше испорачана директно до нафтените рафинерии во Европа и Кина, но околу 60 отсто одеше по море.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа