АФП: ​​Русија и Кина со години ги поставуваат своите пиони во Македонија и во другите држави од балканот, особено испраќајќи милиони дози од вакцината!

Олаф Шолц повика на забрзување на пристапувањето на Западен Балкан во Европската унија, која е блокирана со години, споменувајќи ја „новата ера“ во светлината на руската инвазија на Украина.

На заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, германскиот канцелар Олаф Шолц вети дека ќе помогне во унапредување на ова прашање.

„Мојот впечаток е дека живееме во нова ера и дека тоа има врска со руската агресија во Украина“, изјави германската канцеларка.

 

Според него, потребата од изнаоѓање заеднички позиции во рамките на ЕУ е зголемена и затоа е „вистинското време да се оди напред“ со процесот за приклучување кон Западен Балкан.

Лидерите на Европската унија ја повторија „својата посветеност на процесот на проширување“ на самитот во Словенија во октомври, предизвикувајќи дополнително разочарување кај шесте кандидати за европско членство (Албанија, БиХ, Србија, Црна Гора, северна Македонија и Косово) кои се надеваа дека ЕУ ќе остане на ветената агенда.

 

Соочени со таков статус кво, Русија и Кина со години поставуваат пиони во стратешкиот регион, особено со испраќање милиони дози од вакцината за да и помогнат во борбата против пандемијата на коронавирус.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа