УДАРНО – Лавров: Специјалната операција е дизајнирана да стави крај на моќта на САД да доминираат во светот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за ТВ каналот „Русија 24“ изјави дека специјалната операција во Украина е дизајнирана да го прекине американскиот курс на светска доминација.

„Нашата специјална воена операција е дизајнирана да стави крај на непромисленото проширување и непромислениот курс кон целосна доминација на САД и под нив на останатите западни земји на меѓународната сцена“, рече тој, цитиран од РИА Новости.

Лавров додаде дека оваа доминација се гради со грубо кршење на меѓународното право.

Тој, исто така, ја нарече политиката на Запад кон Русија неодговорна и агресивна.

Русија е една од земјите кои нема да ги почитуваат тие американски правила на игра, додаде рускиот министер за надворешни работи, нагласувајќи дека Русија ќе биде единствениот дел од меѓународната заедница на еднакви и нема да дозволи западните нации да ги игнорираат легитимните безбедносни ситуации.

Лавров ја осуди и изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, кој е за испраќање дополнително оружје во Украина. „Конфликтот може да се добие само на бојното поле“, рече Борељ, а Лавров одговори: „Нечуено“.

„Кога главниот дипломат вели дека одреден конфликт може да се реши само со воена акција, тоа мора да биде нешто лично. Или бил погрешно пријавен, или без размислување рекол нешто, давајќи изјава која никој не ја побарал. Но, тоа е секако нечуена изјава“, рече Лавров.

Тој посочува и дека ЕУ била турната, односно принудена од Вашингтон да стане „повоинствена“ во конфликтот меѓу Русија и Украина и да се доближи до НАТО, иако првично беше воздржана.

Webtribune.rs, B92

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа