Руската авијација уништи противвоздушни ракетни системи С-300 во близина на Николаев и Харков. Ова се случи откако Словачка испрати свои војници во Украина.

„Ракетите воздух-воздух со висока прецизност во реонот на селото Старобогдановка, регионот Миколаев и воениот аеродром Чугуев (регионот Харков) уништија фрлачи на украинските противвоздушни ракетни системи С-300 идентификувани од разузнавањето“, соопшти руското Министерство за одбрана. се вели во соопштението.од специјалната операција во Украина во последните 24 часа.

Еден ден претходно, Словачка ги испрати своите системи С-300 во Украина.

Според руското Министерство за одбрана, борбени авиони во еден ден погодиле 86 украински воени локации.

„Меѓу нив: две командни пунктови, две складишта за муниција, три складишта за гориво, три инсталации за повеќе ракетни фрлачи, како и 49 утврдени точки и области за концентрација на украинската воена опрема“, се вели во извештајот.

Војската додаде дека во текот на ноќта во селото Звоњецкоје, регионот Дњепропетровск, високопрецизни поморски проектили го уништиле штабот и базата на националистичкиот баталјон „Днепар“, каде тој ден пристигнало засилување од странски платеници.

Во исто време, руските системи за противвоздушна одбрана соборија осум украински беспилотни летала во воздух во населбите Олхатовка, Нова Астрахан, Авдеевка, Шахтерскоје, Курахово, Новоселовка Втораја и Веселе.