ЗОВРИВА БАЛКАНСКИОТ КОТЕЛ?! ГЕРМАНСКИТЕ ЗАКОНОДАВЦИ ПОТВРДИЈА: ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ ПАТУВААТ ЗА БОСНА

Во германскиот Бундестаг денеска беше официјално потврдено – Германија размислува да испрати воен
контингент во Босна и Херцеговина, во рамките на ЕУФОР.

Берлин тоа го оправдува со грижата за мирот и стабилноста на БиХ, пренесува РТРС.

„Го поздравуваме зајакнувањето на воената мисија во БиХ и размислуваме за вклучување на
германската армија во операцијата. Германија е загрижена поради плановите за
сецесионизам. Тоа е напад врз единството, мирот и стабилноста на БиХ, Западен Балкан и
Европа“, изјави Ана Лирман, државен секретар за Европа во германското Министерство за
надворешни работи на седницата на Бундестагот посветена на БиХ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа