ЗАХАРОВА ЗАГРМЕ: Русија ќе одговара, новиот потег на Франција нема да остане неказнет!

Таа одлука нема да го промени ставот на руските власти за Украина

Француското Министерство за надворешни работи прогласи шестмина руски дипломати за персона нон грата. Како што се наведува, претставникот на руската амбасада бил поканет во француското Министерство за надворешни работи, каде што бил информиран за одлуката за протерување.

Според портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова , Москва ќе одговори на ваквата одлука на Париз , нагласувајќи дека оваа одлука нема да го промени ставот на руските власти за Украина.

– Дека барем еднаш во осум години го условувавте Киев со воведување санкции, ако не и спроведување на Договорот од Минск, мир и стабилност во Европа – напиша Захарова во телеграмата. Претходно Хрватска објави дека протерува 24 вработени во руската амбасада во Загреб.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа