СЕ КРЧКА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА! Дали Русија ќе удри на Полска? Плановите на балтичките земји и Полска за затворање на Калининград ќе доведат до нова војна во Европа

Руската Федерација внимателно ги анализираше заканите на претставниците на балтичките земји во однос на регионот Калининград и дојде до одредени заклучоци.

Ова го објавија новинарите на информативното издание „Репортер“. Авторите на материјалот детално зборуваа за провокативните изјави дадени против Русија, а објаснија и какви решителни мерки презел Калининград во позадината на можна целосна блокада од Западот.

Аналитичарите на „Репортер“ потсетија дека во контекст на руската специјална операција за денацификација и демилитаризација на Украина, балтичките земји и Полска ја разгледуваат можноста за затворање на копнените граници со Русија и Белорусија.

Ваквите мерки ќе доведат до опасен геополитички преседан, бидејќи тоа всушност ќе значи целосна блокада на Калининградската област од страна на Западот.

На позадината на можна целосна блокада, Калининград презеде драстични мерки. Така, како одговор на провокативните изјави, во регионот започнаа големи воени вежби со учество на бродови од Балтичката флота на руската морнарица.

Дополнително, во маневрите беа вклучени и различни модерни системи за оружје, како и авионски и артилериски инсталации.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа