САД се загрижени за можната победа на Ле Пен на претседателските избори во Франција

Американската влада е загрижена за текот на изборната кампања во Франција. Белата куќа ги следи претседателските избори во земјата, наведува весникот Политико во електронската верзија.

Весникот наведува дека САД се загрижени поради евентуалната победа на Марин Ле Пен на изборите за претседател на Франција. Три извори од американската администрација изјавија дека Ле Пен „може да ја дестабилизира западната коалиција против Москва“.

Белата куќа смета и дека францускиот претседателски кандидат ќе натера голем број земји-членки на НАТО да се сомневаат во нивното членство во алијансата.

Дополнително, авторите на публикацијата тврдат дека САД ќе го видат претседателството на Ле Пен како „најголема победа на Русија“ на надворешнополитичката арена од почетокот на специјалната воена операција во Украина.

Во исто време, претседателската кандидатка од партијата Национална асоцијација претходно изјави дека ќе ги задржи санкциите кон Русија доколку победи на изборите.

Претходно беше објавено дека Ле Пен ја намали предноста во однос на нејзиниот ривал, лидерот на Петтата Република, Емануел Макрон. Пред изборите оваа бројка достигна еден процент.

На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин најави специјална операција во Донбас. Така, според него, Русија одговорила на барањата за воена помош од Доњецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР). Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Путин сам ќе го одреди времето на операцијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа