РУСИЈА НАСКОРО ЌЕ ЈА ПРОШИРА ТЕРИТОРИЈАТА? И се приклучува уште една земја, оваа одлука ќе промени се

Во овој случај неопходен е референдум.

Подготовката на референдумот за припојување на Јужна Осетија кон Руската Федерација може да заврши во мај или јуни , соопшти администрацијата на претседателот на таа република Јуриј Вазагов.

Како што појасни, потребно е да се соберат доволно потписи за почеток, по што е потребно сето тоа да се достави на разгледување до Уставниот суд, по што ќе се започне кампања.

– Очекуваме дека ни требаат околу два месеци за целиот процес – посочи тој.

Потсетуваме  дека на 30 март шефот на републиката ја објави намерата на државата да се приклучи на Руската Федерација. Тој го нарече обединувањето со Русија „стратешка цел“ и „аспирација“ на осетискиот народ.

 За да се разговара за прашањето за присоединување на Јужна Осетија кон Русија, неопходно е да се свика референдум, изјави Антолиј Бибилов, претседател на Републиката.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа