Претставникот на Демократската партија на САД ги повикува „сите земји“ да престанат да увезуваат енергија од Русија

Американскиот претставник на Демократската партија од сојузната држава Охајо, Марси Каптур ги повика „сите земји“ во светот да престанат да увезуваат нафта, јаглен и гас од Русија. Ваква изјава политичарот даде поради ситуацијата во Украина.

„Сите земји мора да ја снабдат Украина со неопходното оружје и одбранбена опрема. Сите земји треба да престанат да увезуваат руски јаглен, нафта и гас. „Сите земји мора да ги затегнат шрафовите за санкциите“, рече конгресменката.

Покрај тоа, таа додаде дека таканаречениот слободен свет треба веднаш да и пружи заеднички отпор на Русија и да го „одврати налетот на злото“ врз Украина.

Во исто време, министерката за финансии на САД, Џенет Јелен изјави дека ембаргото за извоз на руска нафта ќе доведе до брз пораст на цените.

Според германскиот министер за финансии Кристијан Линднер, брзото напуштање на рускиот гас ќе и нанесе поголема штета на ЕУ отколку на Русија.

Рускиот јаглен, како и другите извори на енергија, е баран во странство. На пример, во зима, кинескиот амбасадор во Русија, Џанг Ханхуи, објави дека од јануари до октомври 2021 година, извозот на руски јаглен во Кина достигна 47,85 милиони тони, што ја прави Москва вториот најголем извор на увезен јаглен во земјата по Индонезија.

На 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин најави специјална воена операција за заштита на републиките во Донбас. Соодветната одлука е донесена по жалбата на претседателите на ДНР и ЛНР со барање за помош за одбивање на агресијата од Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа