ДОДЕКА ТРАЕ ВОЈНАТА СО УКРАИНА, РУСИЈА ОФИЦИЈАЛНО ЈА ПРОШИРУВА ТЕРИТОРИЈАТА: Оваа одлука ја менува картата на светот! Се подготвува референдум за СПОЈУВАЊЕ

Бибилов откри детали за датумот на референдумот за влез на Јужна Осетија во Руската Федерација.

Датумот на референдумот за присоединување на Јужна Осетија кон Руската Федерација ќе биде одреден по спроведувањето на внатрешните правни процедури . Ова во петок, 8 април, го соопшти претседателот на Републиката Анатолиј Бибилов.

– Важно е да нема прашања за легитимноста на постапката. Вчера добивме потврда за регистрација на групата – нагласи тој на свечената средба на иницијативната група за влез на земјата во Руската Федерација.

Според Бибилов, законот бара 2.000 потписи. Сепак, претседателот на Јужна Осетија изрази уверување дека ќе може да собере многу повеќе , пренесува ТАСС.

– Следно, треба да ги предадеме потписите на ЦИК, а потоа нацрт-указот за референдумот да го испратиме до Врховниот суд. „ По одлуката на судот, конечно ќе можеме да одредиме датум за референдумот и да се подготвиме за него“, додаде претседателот.

Дополнително, Бибилов истакна дека по влегувањето на Осетија во Русија може да се постави прашањето за обединување на републиката со Северна Осетија. Во овој случај ќе се одржи уште еден референдум. Според него, веќе има слични примери на обединување на руските региони.

На 30 март, шефот на републиката ја објави намерата на државата да се приклучи на Руската Федерација. Тој го нарече обединувањето со Русија „стратешка цел“ и „аспирација“ на осетискиот народ. За да се разговара за прашањето за присоединување на Јужна Осетија кон Русија, неопходно е да се свика референдум, рече Бибилов.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа