„САМО ДА СПАСИMЕ ЖИВИ ГЛАВИ“ Вучиќ предупредува на ЦЕЛОСЕН КОЛАПС доколку војната во Украина ескалира

– Само да си ги спасиме животите – рече Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа најави дека се работи на ревизија на економските планови поради актуелната состојба во светот .

На прашањето на РТС дали Србија треба да ја ревидира својата економска политика поради околностите или ние одиме напред со сосема нови планови, Вучиќ рече дека државата ќе ги ревидира своите економски планови .

– Само се надевам дека ќе ревидираме. Она што го видов е дека Дојче банк излезе со проценки за Германија и предвидуваат рецесија за цела следната година. Тој предвидува буквално пекол за цела година – подвлече тој.

Вучиќ рече дека мисли дека не може да биде полошо од првата година од пандемијата, но не може да ја исклучи ниту таа можност, бидејќи доколку дојде до отворен вооружен конфликт меѓу Западот и Русија, тогаш, вели, „запишете сè. .

„Само да си ги спасиме животите“, додаде тој.

– Сигурно ќе биде тешко и затоа секој ден трпиме со нови инвестиции, важни се новите пруги, бидејќи ако не нè удрат од страна, имаме шанса да одиме понатаму – додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа