(МАПА) ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ НАПРЕДОВИ РУСКАТА ВОЈСКА ВО УКРАИНА: Последен извештај, тешки борби

Русите ги контролираат главните патни клучки, но чистењето продолжува.

Војната во Украина влезе во својот 44-ти ден, од почетокот на руската воена операција на 24 февруари.

Руската воена опрема, по повлекувањето од под Киев, се движи во правец на ослободениот Изум, во областа Харков, каде наскоро ќе почне да биде опколен најспособниот дел од украинската армија .

Воениот аналитичар и воен дописник Владислав Угољни даде кратко резиме на непријателствата за 6 и 7 април: 

НАСОКА НА КАРКОВ – Непроменета: линијата на фронтот во регионот Харков се наоѓа покрај населбата Золочов – руска Лозоваја – Циркуни – Олховка – Чугуев – Змиев – Балаклеја.

Павловградски кромид

Мапа

Фото: Принтскрин / Riafan.ru

СЕВЕР БОК ЛУКА  (од Балаклеја до Попасна) – Во областа Ижум се водат битки за селата Сулиговка и Долгенкоје за да се стигне до Славјанск и понатаму да се напредува кон Барвенково. Борбите продолжуваат во индустриската зона Рубижне, како и на периферијата на Кремена и Северодонецк, во агломерацијата во Северен Доњецк. Борбите за Попасна продолжуваат, работата на артилерија во регионот Золота е интензивирана. 29-от контролен пункт на вооружените сили на Украина е окупиран на Бахмутка, НМ ЛНР се упати кон Новотошковски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа