БЕЛОРУСИЈА ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА ЦРНА ЛИСТА И ЈА ПРОГЛАСИ ЗА НЕПРИЈАТЕЛСКА ЗЕМЈА

Владата на Белорусија го одобри списокот на непријателски земји, како што е наведено, а резолуцијата на Советот на министри за тоа беше објавена денеска на Националниот правен интернет портал, пренесува агенцијата Интерфакс.

Покрај земјите-членки на ЕУ , на списокот има уште 12 земји – САД, Велика Британија, Австралија, Канада, Норвешка, Нов Зеланд, Албанија, Исланд, Северна Македонија, Лихтенштајн, Црна Гора и Швајцарија.

Одлуката влегува во сила со денот на официјалното објавување.

Вчера, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, потпиша указ со цел, како што е наведено, да ги заштити националните економски субјекти од позајмување средства од нивните сметки на барање на жителите на странски земји кои вршат непријателски дејствија против белоруски правни или физички лица .

Белорусија не учествува во воената интервенција на Русија во Украина , но ја поддржува и е под серија санкции од западните земји.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа