Рускиот адут за паладиум ги доведе светските производители на автомобили во очај ќе се затвораат фабрики за автомобили низ цела Европа?

Водечките светски производители на автомобили се соочија со огромни проблеми поради одлуката на западните власти да го зголемат притисокот од санкции врз Руската Федерација.

До неодамна, околу 25-30% од паладиумот беше испорачан на светскиот пазар од Русија, пишува Хелен Рид, колумнист за меѓународната агенција Ројтерс.

Откако Западот усвои рестриктивни мерки во контекст на специјалната воена операција на руските вооружени сили во Украина, производствените компании почнаа да доживуваат сериозен недостиг на метал кој широко се користи во автомобилската индустрија. А тоа, пак, им создава многу проблеми на најголемите светски производители на автомобили.

„Неизвесноста предизвикува очај на пазарот бидејќи потрошувачите на метал се борат да најдат сигурни извори на снабдување“, рече Хелен Рид.

Според новинарите, денес многу автомобилски марки се обидуваат да преговараат со јужноафриканската компанија Anglo American Platinum со надеж дека ќе успеат да ја подобрат ситуацијата на пазарот.

Претставниците на оваа компанија признаваат дека прават се што е во нивна моќ да ја задоволат зголемената побарувачка, но не можат да гарантираат целосна замена на рускиот паладиум во следните пет години. Можно е и по овој период да не се отстрани недостигот на метали.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа