Русите им одговорија на Полјаците: американското нуклеарно оружје ќе предизвика нуклеарна војна во вашата земја

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва го смета транспортот на нуклеарно оружје во Полска многу провокативен, по изјавата на висок функционер.

Говорејќи за францускиот медиум LCI во средата, Песков рече дека секое такво распоредување веројатно ќе предизвика одговор од Русија, сугерирајќи дека тоа ќе го промени целокупниот став за нуклеарното оружје.

„Тоа би било голема закана за нас“, рече тој, додавајќи дека „во овој случај, распоредувањето на руски нуклеарни ракети долж западната граница би било неизбежно“, исто така нагласувајќи дека Москва е „одговорна нуклеарна сила“, Раша Тудеј. пишува.

Коментарите на Песков уследија откако полскиот вицепремиер Јарослав Качински за германските весници минатиот викенд изјави дека неговата земја ќе биде „подготвена“ да складира американско нуклеарно оружје, тврдејќи дека распоредувањето ракети на источното крило на НАТО „има смисла“ и дека „значително ќе го зголеми“ одвлекувањето на вниманието на Москва. “

Говорејќи на прес-конференцијата во понеделникот, Песков, исто така, рече дека овој потег само ќе ги зголеми тензиите покрај сегашните во Украина, нарекувајќи го причина за „длабока загриженост“.

Качински не беше првиот што ја иницираше идејата, а пратеникот на Вашингтон во Полска го даде истиот предлог во 2020 година, повикувајќи на репозиционирање на американските нуклеарни бомби, кои моментално се наоѓаат во Германија. Досега американските лидери одбиваа да реагираат на овие предлози.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа