ОДГОВОР НА МОСКВА ДО АМЕРИКА: Немате инструмент против Русија – Ќе бидете поразени како и секогаш

Секоја американска авантура против Русија секогаш завршува со пораз, изјави директорот на северноамериканскиот оддел на Министерството за надворешни работи на Русија.

Секој фронтален напад, како што учи историјата, само го собира нашиот народ да му пружи решителен отпор на непријателот за кого таквата авантура секогаш завршува со понижувачки пораз“, коментира Александар Дарчиев за новите антируски санкции кон Америка.

Во таа насока, тој потсети дека „Вашингтон многупати можеше да се убеди дека ниту еден агресивен напад врз Русија нема да остане без одговор“.

Новите антируски санкции на Соединетите Американски Држави укажуваат на јасен дефицит на преостанатите рестриктивни мерки на Вашингтон, оцени тој.

„Новите санкции објавени од Белата куќа против рускиот финансиски сектор и официјални лица, кои веќе станаа рутинска активност во економската и информациската војна што Вашингтон ја води против Русија, укажуваат на јасен недостаток на рестриктивни мерки оставени на располагање на Обединетите нации. Држави“, соопштение објавено на порталот МНР.

Во таа насока, Дарчиев предупреди дека Москва наскоро ќе известува за одговорот на американските санкции.

„Во блиска иднина ќе објавиме реципрочни мерки – не нужно симетрични, но во секој случај чувствителни во однос на неизбежноста на казнувањето. „Ние не инициравме вител на санкции, а вината за уништувањето на руско-американските односи е целосно во Вашингтон“, посочи тој.

Сепак, руската економија трпи удар и покрај отворената каубојска тактика на американската администрација, која, според сите проценки, ги излудува Белата куќа и Стејт департментот, нагласи дипломатот.

„Изгледа дека Белата куќа и Стејт департментот се луди од фактот што нашата економија го издржува ударот, и покрај отворените каубојски методи на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден, кој заплени дел од девизните резерви на Русија во американските банки, а рубљата е покажувајќи стабилност наспроти инфлацијата.“ а да не зборуваме за експлозивниот пораст на цените и недостигот на некои основни добра во сојузничките земји во Европа. „САД и нивните сателити, кои се обидуваат да ја задржат американската хегемонија по секоја цена и покрај геополитичката реалност, сега се принудуваат на самоизолација“, истакна режисерот.

„Сега Америка и нејзините сателити, кои, како и Канада, несовесно ја следат, се туркаат во самоизолација, обидувајќи се да ја задржат американската хегемонија по секоја цена, и покрај геополитичката реалност и позицијата на повеќето светски играчи“, додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа