НАЈНОВО: Путин го стегна обрачот! Десетици активни офицери од европските земји опколени во Мариупол

За време на тековниот напад на Мариупол, неколку десетици активни офицери од европските земји, кои официјално не се присутни на територијата на Украина, беа опколени во казан заедно со екстремисти.

Во овој момент се знае дека има повеќе од 20 странски офицери, но до крај остануваат неоткриени околностите за нивниот престој во Мариупол.

Ова покренува голем број прашања за тоа кој ги испратил офицерите да им помогнат на украинските вооружени сили и националистите.

Група офицери е целосно блокирана на една од локациите на четата „Азовстал“. Познато е дека имало повеќе обиди за преговарање меѓу руската армија и странски офицери, но останува непознато како точно завршиле преговорите.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред неколку часа најави дека војниците на НАТО нема да бидат испратени во Украина, но шефот на Северноатлантската алијанса не ја коментира актуелната ситуација.

Претходно се дозна дека значајни сили на француската Легија на странци биле поразени во Мариупол, но дел од платениците успеале да се пробијат до пристаништето.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа