Македонија и Бугарија ќе платат 40 отсто повеќе за гас доколку не увезуваат од Русија

Замената на рускиот гас со набавки од алтернативни добавувачи ќе ги зголеми цените на природниот гас во Бугарија за најмалку 40 отсто, изјави денеска бугарскиот министер за енергетика Александар Николов на седницата на парламентарната комисија за енергетика.

Според порталот на весникот , Николов е  com , рече дека не е загрижен за снабдувањето со нафта и нафтени деривати, бидејќи сопственикот на рафинеријата во Бургас, која всушност е поддржана од руската нафтена групација Лукоил, е регистрирана во Швајцарија.

„Нема простор за паника и тензии во општеството“, додаде тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа