Кучиња: САД сакаат да ја стават Русија пред избор меѓу стандардно и трошење на резервите

Портпаролот на Белата куќа Џен Псаки рече дека Соединетите Држави имаат намера да ги искористат санкциите за да ја стават Русија на избор помеѓу неплаќање и исцрпување на девизните резерви. Таа најави и нов пакет рестрикции против Руската Федерација. Претседателот на руската Државна дума Вјачеслав Володин верува дека плановите на Вашингтон ќе пропаднат, а санкциите само ја поткопуваат довербата во доларот.

„Сакатирање санкции“

„ Русија нема неограничени ресурси, особено сега со осакатувачките санкции што ги воведовме. „Тие ќе треба да изберат помеѓу исцрпување на нивните преостанати резерви во долари, трошење нови приходи или неплаќање“, рече Псаки на брифингот.

Според неа, целта на американската администрација е „да ги исцрпи ресурсите што ги има (рускиот претседател) Путин за да продолжи со своите активности против Украина. Портпаролот на Белата куќа рече дека санкциите веќе се покажале како ефективни, ставајќи го рускиот финансиски систем на работ на колапс.

Псаки во средата најави и усвојување на уште еден пакет санкции против Руската Федерација, кој ќе вклучува забрана за нови инвестиции во Русија.

„ Утре ќе објавиме… во координација со Г7 и ЕУ, дополнителен пакет на драстични санкции што ќе ги зголемат трошоците за Русија и ќе ја испратат на патот на економска, финансиска и технолошка изолација. Тоа ќе вклучува забрана за сите нови инвестиции во Русија, проширување на санкциите против финансиските институции и државните претпријатија, санкции против претставници на руската влада и нивните семејства “, изјави портпаролката на Белата куќа.

Псаки појасни дека Белата куќа сепак нема да ги објави конкретните организации и функционери кои ќе бидат предмет на санкции.

„ Можете да очекувате тие да бидат насочени кон руски владини функционери, членови на нивните семејства, руски финансиски институции и бизниси контролирани од државата “, заклучи таа.

Министерството за финансии на САД – „во хистерија“

Претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин е уверен дека санкциите и намерите на САД нема да функционираат. Според него , „хистеријата во американското Министерство за финансии расте, довербата во доларот паѓа “ . А одлуката на Путин да се пресмета со непријателските земји за гас во рубљи, како и „дискусијата за проширување на списокот на стоки за трговија во рубљи, го доведоа американското Министерство за финансии до хистерија“.

„ Планот на Вашингтон не успеа. „Пеколните“ санкции не вродија со плод. Тие очекуваа економијата да колабира, да го парализира рускиот банкарски систем. Не успеа“, напиша Володин на својот канал Телеграм.