СЕ СЛУЧУВА НЕШТО ЧУДНО: Додека ЕУ воведува нови санкции кон Русија, САД ги укинуваат

Во интервју за Комсомол правда, заменик-секретарот на Советот за безбедност на Русија Михаил Попов истакна дека САД ја принудуваат Европската унија да воведе санкции кон Москва. Сепак, тие самите не го следат ова правило.

Прво, САД продолжуваат да увезуваат нафта од Русија. На крајот на краиштата, самата најава за забрана за купување на ресурс во Русија доведе до нагло зголемување на цените на бензинот, со што не можат да се справат ниту сега.

Покрај тоа, САД ги зголемија испораките од Русија – набавката на нафта се зголеми за 43 проценти минатата недела – на 100.000 барели дневно.

Меѓу другото, Вашингтон „им дозволи на своите компании да увезуваат минерални ѓубрива од Русија, признавајќи ги како суштинска стока“. Односно, САД не се оптоварени со ограничувања.

„Но, Вашингтон сè уште не им дозволува на Европејците да преземат слични мерки“, резимира Попов во интервјуто за Комсомол правда.

Со други зборови, токму сега, пред наши очи, САД ја жртвуваат Европската Унија. Зошто европските политичари се согласуваат да се жртвуваат себеси и својот народ? Прашањето е отворено.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа