Летонија се предаде: Можен е долгорочен договор со Гаспром според шемата за рубљата

Летонскиот енергетски концерн Latvijas Gaze го проучуваше усогласувањето на промените во руското законодавство во однос на плаќањата за испорака на природен гас во рубли и дојде до заклучок дека е можно да се префрли на плаќање за испорака во руска валута. Ова беше објавено во недела, 3 април, во прес-службата на компанијата.

„По оценувањето на усогласеноста на овие промени во процедурата за пресметка со претходно утврдените санкции, донесен е првичен заклучок дека таквата процедура за пресметка – во руски рубљи – формално не го нарушува режимот на санкции и е можна“, се вели во соопштението.

Во моментов, концернот продолжува да ги анализира предложените измени во начинот на пресметка, како од правен аспект, така и од аспект на деловните интереси на организацијата, додаваат од прес-службата.

Претседателот на одборот на директори на концернот Aigars Calvitis додаде дека во овој момент обемот на резервите на природен гас на компанијата во складиштето е доволен за исполнување на обврските кон домаќинствата и другите клиенти.

„Одлуката да не се испумпува природен гас е донесена со оглед на историски високата цена на природниот гас во април, што ќе резултира со превисока цена на природниот гас за нашите клиенти и ќе ја направи таквата понуда неконкурентна“, рече тој.

Помеѓу Латвија Газа и „Газпром“ е склучен и е во сила долгорочен договор за снабдување со природен гас до 2030 година, заклучи компанијата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа