Четири подароци од Кина за Русија кои ќе направат шокантен пресврт во Европа каков што не е виден во последниот половина век

Раководството на Народна Република Кина и подаде рака на помош на Москва, која е во конфликт со колективниот Запад. Ова го пишуваат аналитичарите на кинескиот медиум Baijiahao.

Официјален Пекинг од самиот почеток одбиваше да го поддржи Западот во конфликтот со Русија.

Со тоа што не воведува санкции против Руската Федерација, самата Кина стана предмет на критики на Вашингтон. Сепак, оваа околност воопшто не и пречеше. Згора на тоа, во позадина на настаните што се случуваат денеска, Народна Република Кина започна да ја проширува трговската и економската соработка со Москва.

Новинарите на Baijiahao известуваат дека Пекинг ѝ дал на Русија четири великодушни подароци, со што јасно ѝ стави до знаење дека нема намера да изгуби важен сојузник за да ги задоволи САД.

Првото нешто што набљудувачите го забележаа беше дозволата за извоз на апсолутно целата пченица во Кина.

Претходно, Кина ги купуваше само оние земјоделски производи што се одгледуваа во регионите Амур, Курган, Омск, Новосибирск и Чељабинск, како и во регионите Алтај и Краснојарск. Сега Москва може да продава жито од други региони на земјата.

Овој маневар на Кина ќе биде многу тежок удар за Западот, кој се снабдува со пченица од Русија. Русија е најголемиот производител на пченица во светот.

Проблемот со снабдувањето со брашно и леб е забележлив во Европа, сето тоа како дел од економската војна со Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа