ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАЛ: Блумберг предвидува рекорден профит за Русија погодена од санкции

Блумберг: Приходите на Русија од нафта и гас би можеле да достигнат рекордни 321 милијарда долари во 2022 година

Доколку главните купувачи на руски енергенси не воведат ембарго на нивниот увоз, Москва би можела да заработи речиси 321 милијарда долари, достигнувајќи рекорден суфицит.

„И покрај големиот притисок врз руските финансии од странство, Bloomberg Economics очекува дека Москва ќе заработи речиси 321 милијарда долари од извозот на енергија оваа година, повеќе од една третина повеќе отколку во 2021 година.

Русија би можела да очекува и рекорден суфицит, кој, според Институтот за меѓународни финансии (IIF), би можел да достигне 240 милијарди долари.

Според агенцијата, очекуваните показатели за трговската размена и платниот биланс ќе бидат „одлични“.

Според извештајот на групата IIF, сегашните ограничувања не успеале да го запрат приливот на „тврда валута“ во Русија.

Експертите нагласија дека приходите од продажба на енергија и овозможија на Москва да ги ублажи последиците од санкциите наметнати од Западот.

Претходно истиот ден, Игор Јушков, експерт на Финансискиот универзитет на Руската Федерација и водечки аналитичар во Фондот за национална енергетска безбедност, рече дека Русија сега навистина добива големи приходи од секторот за нафта и гас како целина и може да стане рекорден приход во 2022 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа