(ВИДЕО) Разоткриени лагите – градоначалникот на Буча радосно најавува заминување на руската армија на 31 март, без да спомене ништо за „десетици жртви и трупови на улиците“

Градоначалникот на Буча радосно го најавува заминувањето на руската армија на 31 март, без да спомене ништо за „десетици жртви и трупови на улиците“ – рускиот постојан претставник во ОН покажа уште еден доказ за театарската продукција во Буча.

На 31 март, градоначалникот на Буча радосно го најави заминувањето на руската армија, без да спомене ништо за „десетици жртви и трупови на улиците“ – рускиот постојан претставник во ОН покажа уште еден доказ за театарската продукција во Буча.

Гледајќи го видеото на прес-конференцијата во ОН, Василиј Небензја на новинарите им посочи дека градоначалникот на Буча, Анатолиј Федорук, во своето обраќање до локалното население, радосно насмеан, го објаснил повлекувањето на руските војници со победата на вооружените Сили. Украина, а да не зборуваме за „жртви на улица“.

Прегледувач на видео

„Во своето видео од 31 март, Анатолиј Федорук го претстави повлекувањето на руските трупи како победа на украинската армија. Интересно, тој не спомна никакви масовни злосторства, тела на мртви, убиства или нешто слично. Тешко е да се замисли дека градоначалникот заборавил да спомене такво погубно сценарио“, рече Небензја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа