Ведрана Рудан: Да ве ебе Путин!

Путин? Путин. Путин. Путин. Путин. Нема медиум во Европа и Америка што илјада пати не го прогласил за „воен злосторник“. За неговиот противник, сега легендарен војсководец, поголем од Наполеон и Черчил и Цезар, идниот добитник на Нобеловата награда за мир, тивко се зборува.

Од: Ведрана Рудан

Јас и тебе сме вознемирени од војната меѓу Русија и Украина. Кога ќе помислам дека тој дрон можеше да падне на покривот на зградата каде што беа студентите, срцето ми се замрзна. Не знаеме кој ни го испратил, дали воопшто сме биле на мета? Фактот дека можеме да бидеме мета ни ја замрзнува крвта во вените. Да, Путин ни е премногу близок.

Путин? Путин. Путин. Путин. Путин. Нема медиум во Европа и Америка што илјада пати не го прогласил за „воен злосторник“. Тивко се зборува за неговиот противник, сега легендарен војсководец, поголем од Наполеон и Черчил и Цезар, идниот добитник на Нобеловата награда за мир. Заборавено е дека човекот влезе во историјата како пијанист кој свири на куќата. Зеленски денес држи куќа во маслинести панталони, облечен во маслинеста маица, скромен човек, Че Гевара од нашите денови .

Светскиот борец за слобода им се обраќа на сите парламенти на „цивилизираните“ земји и ги обвинува дека не му испраќаат повеќе оружје и се повеќе. И повеќе санкции кон Русија и сè повеќе и повеќе.

Новинари, кучиња на војната, подобро ги разбирам оти Путин ми е близок, сече како што им кажуваат нивните газди. Сите знаат колку Путин ги уби децата пред кои беше животот. Путин Хитлер, Путин убиец на деца. Еј, деца умираат во секоја војна. Во секој. Едноставно некогаш бројките излегуваат, некогаш прескокнуваат. На мојата страница објавив информации за кои сите знаеме дека во Ирак се убиени 500.000 деца . Озлогласената Медлин Олбрајт гласно и јасно изјавила дека цената не е превисока.

Кога таа не беше премногу висока? За Америка, се разбира. За Буш. Додека Америка и Западот го измачуваа Ирак по Божја правда, ниту еден новинар никогаш не го прогласил Буш Хитлер. Тие деца умреа, а не само децата, за да ги натераат американските криминалци да добијат нафта .

Може ли да се спомене Газа? Колку деца умираат таму додека новинарите се креваат на нозе поради детски трупови во Украина? Се разбира, не смееме да пишуваме на оваа тема. Има војни за слобода, на пример секоја војна во која државата Израел убива деца, и државата Америка и „цивилизираните“ европски држави. Немате поим каде е Јемен? Ни јас. Налетав на неколку реченици на почитуваниот новинар на Вечерњак Хасан Хајдар Диаб. Така тој вели: „Поради нападот на Саудиска Арабија и нејзините сојузници, 25 милиони луѓе во Јемен се на работ на мизерија, а четири милиони деца гладуваат.“ Тие не се важни. Тие не се бели. Тие се далеку. Има само Хитлер Путин.

Дали го сакам Хитлер? Јадете. Ги сакам моите деца и мојата мачка, но не ми се допаѓа кога медиумите грубо ме заебаваат и ми продаваат петел како херој. Не ми се допадна Клинтон, која ја преплави Европа со осиромашен ураниум. Да, Европа, не Белград. Дали тогаш некој од „демократските“ новинари ја прогласи Клинтон Хитлер? Ѓубрето не ми падна на памет. Осиромашениот ураниум, пак, стана безопасна прашина во медицинските кругови во „цивилизираните“ земји. Нешто како полен. Хитлер Клинтон беше и останува борец за демократија . За нејзината големина ќе сведочат милиони идни мртви европски деца.

А Обама? Колку деца беа убиени од одвратна црна кукла на јаже од бел капитал? Кој друг се сеќава на либиските деца? Се разбира, во приказната за Либија, Гадафи беше Хитлер. Обама ќе влезе во историјата како миротворец. На крајот на краиштата, господинот ја доби Нобеловата награда за мир .

Секоја војна, покрај ужасите, носи и многу убави приказни за добри луѓе кои се домаќини на несреќни бегалци. Милиони луѓе бегаат од Украина. Сите „цивилизирани“ европски земји ги примаат со раширени раце, Америка не затоа што не е нејзина војна. Ха! Ха! Паметно и практично и евтино. Америка „само“ продава оружје и планира да извезува гас, а не да увезува бегалци. Кога Хитлер ќе се смири.

Ние, во исто време кога ги рашируваме рацете кон белите Украинци, не слушаме, гледаме или читаме што прави нашата држава со темните бегалци на нашата граница. Им ги крши црните глави, краде пари и мобилни телефони. Колку деца со чоколадна боја загинаа во Хрватска? Кој се грижи. Кои се тие по ѓаволите! Тоа не се деца, тоа се терористи.

Хрватска, „цивилизирана“ нула на мапата на светот, ги отвори вратите за белците. Ќе им обезбеди покрив, образование, работа, струја, вода, храна. Која е мојата куќа? Дали ми пречи? Да? Единствениот во Европа? Како можам да бидам толку луд? Зашто, само лут сум да ги прашам нашите владетели: зошто не сте ги виделе страдањата на вашиот народ триесет години? Хрватите се бегалци поради вас. Хрватите се бездомници, поради тебе. Хрватите се гладни поради вас.

Вчера бев во Млинар. Момче кое посетувало осумгодишно училиште во Трсат влегло во продавницата за леб. Уредни, љубезни, чисти. Сакаше да купи „нешто најевтино“. И тоа му беше прескапо. Една моја пријателка, учителка, плаќа бранч за четири деца кои одат во училиштето каде што работи затоа што срцето и се кине. Знаеме колку деца загинаа во Украина. Колку деца умираат од глад во Хрватска?

Па, разбирам, не ја спомнав клучната работа што ја разликува оваа војна меѓу Америка и Русија од сите други војни. Путин има атомски бомби. Да ми се јавеа Американците, пред да почнат да го тренираат зелениот Че Гевара, ќе им ја откриев оваа информација. Сега е предоцна.

Не биди глупав! Путин не е херојот на моите соништа. Едноставно не сакам да пушам гомна.

Ведрана Рудан

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа