Анатолиј Васерман: Русија ќе ги натера САД и Полска да зажалат поради распоредувањето нуклеарно оружје – Се ќе биде готово за 40 минути

Полска е отворена за распоредување на американско нуклеарно оружје на нејзина територија, рекоа во Варшава.

Пратеникот на Државната дума на Руската Федерација, Анатолиј Васерман , објасни како може да заврши полската иницијатива.

Во интервју за порталот Велт ам Зонтаг, полскиот вицепремиер Јарослав Качински , претседател на Комитетот за национална безбедност и одбрана , рече дека полската почва е отворена за распоредување на американско нуклеарно оружје.

Полскиот политичар повика и на зајакнување на НАТО во Источна Европа и создавање командно место на територијата на неговата земја.

Заменикот на Државната дума Анатолиј Васерман изрази уверување дека распоредувањето на американското нуклеарно оружје во Источна Европа нема да заврши добро.

Според парламентарците, САД и Полска ќе мора да жалат поради фактот што оружјето за масовно уништување ќе се појави во непосредна близина на руската територија.

„Немам намера да предвидувам конкретен начин на кој Руската Федерација ќе одговори. Сигурен сум само дека, ако тоа се направи, и Полска и САД ќе зажалат.

Само не знам до кога ќе се кае. Во секој случај, времето на летање на нашите средства за реагирање на вакви лудории не надминува четириесет минути“, рече политичарот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа