Руски амбасадор во Вашингтон: Украина го гранатираше Буча по повлекувањето на Русија! Ова е нивно сценарио ние се повлековме од Буча на 30 март

„Додека украинскиот град Буча беше под контрола на руските сили, немаше цивилни жртви, а американските медиуми го игнорираа гранатирањето на тој град од украинските воени единици по повлекувањето на руските трупи“, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. денес..

„Руското Министерство за одбрана целосно ги отфрли лажните обвиненија. Истакнувам дека руските војници ја напуштија Буча на 30 март. Меѓутоа, украинските власти не се огласија сите овие денови, а сега се објавени сензационални снимки за да го нарушат нашиот имиџ и Русија. принуден да се брани“, изјави Антонов, пренесува ТАС С.

Рускиот амбасадор повтори дека ниту еден цивил не бил жртва на насилство додека градот Буча бил под контрола на руските вооружени сили, нагласувајќи дека руските сили напротив доставиле 452 тони хуманитарна помош за цивилите.

Марија Захарова: Киев се обидува да ги наруши мировните преговори

„Целта на злосторствата што ги изврши режимот во Киев во градот Буча е да ги наруши мировните преговори“, изјави вечерва Марија Захарова, претставник на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

„Целта на уште едно злосторство извршено од режимот во Киев е да ги прекине мировните преговори и да започне ескалација на насилството“, рече Захарова, потсетувајќи дека Русија побарала седница на Советот за безбедност на ОН поради инцидентот во Буча.

Москва: Бараме седница на Советот за безбедност на ОН бидејќи Киев сака да ги наруши преговорите

Барањето на Москва да се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации е со цел да се разговара за обидите на Киев да ги наруши мировните преговори и да предизвика ескалација на насилството со помош на „провокација“ во Буча, изјави Марија Захарова.

„Руската Федерација побара состанок во Советот за безбедност на ОН во врска со провокацијата на украинската армија и радикалите од Буча“, изјави Захарова на каналот Телеграм, пренесе Ројтерс.

Едуард Басурин: Киев може да ја повтори провокацијата како во Буча

„Киев може да повтори провокација слична на онаа во Буча во другите градови за да ја искористи како слика“, изјави Едуард Басурин, претставник на Народната милиција на самопрогласената Народна Република Доњецк.

„Тоа треба да се очекува и не треба да обрнуваме многу внимание. Зошто им е потребна оваа провокација – како информативна прилика, слика“, изјави Басурин за ТВ Русија 24.

Сателитските снимки од Буча сведочат за копање ровови за масовни гробници

Сателитските снимки на украинскиот град Буча, недалеку од Киев, покажуваат копање ров за масовна гробница на земјиштето на црквата Свети Андреј Првоповикан и Сите светци, објави американската приватна компанија Максер.

На фотографијата направена на 31 март се гледа ров долг околу 13 метри.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа