„Нека почнат со бомбардирањето на Југославија и трговијата со органи на Косово“ па после тоа во Ирак, жестоко му одговори Захарова на американскиот претседател.

Захарова напиша на Телеграма дека Бајден повикува на судење за воени злосторства.

Коментирајќи го повикот на американскиот претседател Џозеф Бајден за трибунал за Украина, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров го советуваше Вашингтон прво да ги започне судските процеси за Југославија и Ирак.

– Одлична идеја, да почнеме со бомбардирањето на Југославија и окупацијата на Ирак. Сè уште може да се најдат главните режисери на постановката во Сребреница – додаде таа.

– И, се разбира, трговија со органи на Косово под маската на американски функционери. Штом завршат, веднаш можат да започнат со нуклеарното бомбардирање на Јапонија – заклучила портпаролката.

Вооружениот конфликт меѓу албанските сепаратисти од Ослободителната војска на Косово и Српската војска и полиција во 1999 година доведе до бомбардирање на Југославија од силите на НАТО. Воената операција беше преземена без одобрение на Советот за безбедност на ОН и врз основа на тврдењата на западните земји дека властите на СРЈ извршиле етничко чистење во покраината и предизвикале хуманитарна катастрофа. Воздушните напади на Северноатлантската алијанса траеја од 24 март до 10 јуни 1999 година и убиле повеќе од 2.500 луѓе, вклучително и 87 деца, а предизвикале штета од 100 милијарди долари.

Според лекарите, употребата на бомби со осиромашен ураниум од страна на НАТО во 1999 година и уништувањето на еколошки опасни објекти за време на воздушните напади, ја направија Србија сега лидер по бројот на смртни случаи од рак во Европа, со речиси 60.000 нови пациенти, болни од рак годишно.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа