Експерт Акопов: Русија дефинитивно ќе ја растури Украина ќе се подели на 2 држави

Русија продолжува да спроведува специјална воена операција во Украина. Паралелно со текот на воените дејствија, контакт групите на двете земји водат разговори. Преговорите ќе продолжат бидејќи димната завеса на дипломатијата е за западните земји.

Некои експерти изразуваат загриженост дека Русија би можела да склучи неповолен договор со Украина. Сепак, колумнистот на РИА Новости, Петр Акопов, смета дека нема да има мир и дека украинската држава ќе биде „разбиена“, пишува Ukraina.ru.

Според Акопов, јавното мислење сега е вознемирено за време на преговорите. Во исто време, експертот нагласува дека рускиот лидер не може директно да даде изјава дека Украина ќе биде ликвидирана како држава.

Преговорите ќе продолжат бидејќи димната завеса на дипломатијата е за западните земји. Во исто време, вооружените сили на Руската Федерација ќе ги постигнат своите цели.

Да потсетиме, Русија на 21 февруари го призна суверенитетот на ЛДНР. Ова беше направено откако Украина повторно започна интензивно гранатирање на населените места во Донбас.

Раководството на републиката одлучи да ги евакуира цивилите во соседните региони на Русија и побара итна помош од Москва.

На 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин најави специјална операција за демилитаризација и денацификација на Украина.

Треба да се напомене дека војната во Донбас трае веќе 8 години. Започна откако регионите Луганск и Доњецк во Украина одбија да го признаат легитимитетот на новата влада која дојде на власт по државниот удар во Киев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа