Една земја веќе плаќа нафта и гас во рубли

Белорусија оваа година веќе ќе плаќа нафта и гас од Руската Федерација во руски рубљи, изјави премиерот на Белорусија, Роман Головченко.

Тој за ТВ Белорусија 1 изјави дека Белорусија преминала на наплата во рубли за енергија и додаде дека тоа е многу важно, бидејќи долго време се трудела да не плаќа во долари.

Головченко изјави дека преминувањето во рубљата не се случило затоа што Русија сега бара Западот да го плаќа гасот во рубљи, туку затоа што тоа е економски корисно за Белорусија, пренесува РИА Новости.

Премиерот на Белорусија оцени дека одлуката на Москва да бара од западните земји да плаќаат гас во нејзината национална валута е апсолутно праведна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа