Додека не тераат да ги мразиме русите САД капитулираа – Ги повлекоа санкциите за важен руски производ

Влегувајќи во русофобна хистерија, колективниот Запад воведе невиден број антируски санкции. Дури и против Иран и Северна Кореја заедно, има многу пати помалку ограничувања.

Но, штом „цивилизираните земји“ сфатија дека „варварска Русија“ не е „колонијална држава на бензински пумпи“, туку целосен играч во целата светска економија, почнаа да се случуваат „чуда на санкции“ едно по друго, пишува Свободнаја. притиснете.

Прво, европскиот печат радосно објави дека германската влада, во доверливите разговори со ЕУ во средината на март, „успешна кампања за да се осигура дека одредени метали испорачани од руски државни компании не се вклучени во нацрт-листата на нови санкции против Русија. .

Цели гранки на германската (ја сметаме целата европска) индустрија се критично зависни од руските резерви на никел, паладиум, бакар, железна руда, алуминиум и титаниум.

После тоа се дозна дека САД со тивко зголемување на увозот на руски јаглеводороди ги изедначиле руските ѓубрива со есенцијалните производи и со тоа целосно ги отстраниле од ограничувањата за да се заштитат од недостигот на хемиски производи. А нивната компанија на оваа „антисанкционирана“ листа се состоеше од земјоделски производи, лекови и медицински производи.

Светските аналитичари очекуваат дека сите американски сателитски земји, вклучително и Европската Унија, веднаш ќе го следат примерот на Вашингтон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа