БОМБА! ЗЕЛЕНСКИ ОТКРИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ МЕДИУМИ: Русија и Украина блиску до договор, Киев подготвен да прифати услови!

Во интервју за CBS, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека украинската и руската делегација се „многу блиску“ до договор за ненуклеарниот, неврзан и неутрален статус на земјата, цитирајќи транскрипт од неговото интервју.

Тој посочи дека Украина ќе прифати ненуклеарен, неврзан, неутрален статус, но во исто време Украина ќе добие членство во Европската унија.

Зеленски, исто така, истакна дека важен дел од договорот се безбедносните гаранции, кои треба да ги опфатат земјите кои ја поддржуваат Украина и ги почитуваат овие „одредени безбедносни услови“ забележани во документите.

Претходно беа одржани неколку рунди преговори меѓу руската и украинската делегација. По разговорите во Истанбул, шефот на руската делегација на разговорите, помошникот на претседателот на Руската Федерација Владимир Медински, истакна дека Киев почнал пореално да пристапува кон прашањето за неутрален статус.

Изјави, санкции, загуби, снимки од воената зона се главните настани во месецот што измина од почетокот на конфликтот во Донбас и Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа