БИОТЕРОРИЗАМ?! РУСКА СЕНАТОРКА ТВРДИ ДЕКА УКРАИНЦИТЕ ШИРЕЛЕ МОДИФИЦИРАН ВИД ТУБЕРКУЛОЗА ПРЕКУ ФАЛСИФИКУВАНИ БАНКНОТИ?!

Сенаторката во Советот на Федерацијата, Јарова, тврди дека во последните години на територијата на Украина е евидентиран многу опасен вид туберкулоза, таканаречениот „азиски тип“.

„Азиската“ туберкулоза е вид кој е некарактеристичен за неговата распространетост во областа.

Сенаторката наведува дека во 2020 година на територијата на едно од училиштата биле фрлени голем број фалсификувани банкноти и дека анализите покажале дека банкнотите биле заразени со „азискиот“ вирус на туберкулоза.

„Полициските службеници ќе ги спроведат сите потребни активности и истражувања за да се добијат нови докази за овој случај кој ги има сите знаци на биотероризам,“ рече Јарова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа