Бајден му дал на РЕЖИМОТ НА КИЕВ повеќе од 2 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ! Русија грми: „Западот жнее страшна жетва“

САД досега му дадоа 2,3 милијарди долари на Киев.

На веб-страницата на Министерството за одбрана (ДД) се наведува дека тие го информирале Конгресот за дополнителни активности за помош под надлежност на Иницијативата за безбедносна помош на Украина (УСАИ).

„ Преку УСАИ, Министерството за одбрана ќе обезбеди до 300 милиони американски долари безбедносна помош за зајакнување на одбранбените способности на Украина“, соопшти Министерството.

Соединетите Држави досега му дадоа на украинскиот режим повеќе од 2,3 милијарди долари од почетокот на администрацијата на Бајден, вклучително и повеќе од 1,6 милијарди долари помош од почетокот на војната со Русија.

Пентагон

Фото: Profimedia

Соединетите држави, исто така, продолжуваат да работат со своите сојузници и партнери за да обезбедат дополнителна помош за Украина.

Соединетите Држави ќе продолжат да ги користат сите расположливи средства за поддршка на украинските вооружени сили – се наведува на веб-страницата на американското Министерство за одбрана . 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа