УДАРНО – Русија одби да испорача гас на Британија: Сакате да бидете лидери – ТОА Е ВАШАТА ЦЕНА

Дмитриј Песков ја објасни неможноста британски Шел да купува гас од Руската Федерација поради антируската политика на Лондон.

„Лондон сака да биде лидер на се што е антируско. Тој дури сака да биде пред Вашингтон! Тоа е цената!“, ги цитира зборовите на претставникот на Кремљ ТАСС.

Така, Песков го коментираше фактот дека Велика Британија, за разлика од земјите од ЕУ, воведе санкции против Гаспромбанк, а тоа не и дозволува на британската компанија да купува руски гас за рубли.

Претходно, Блумберг, повикувајќи се на извори, објави дека Шел најверојатно нема да може да го плати рускиот гас овој месец, бидејќи Велика Британија, за разлика од земјите од ЕУ, воведе санкции за Гаспромбанка.

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот потпиша декрет за правилата за трговија со гас со непријателските земји.

Тој рече и дека одбивањето на непријателските земји да го платат рускиот гас во рубљи ќе се смета за прекршување на договорот, односно ќе бидат раскинати постоечките договори.

Во исто време, рускиот лидер предупреди на ризикот од голема деиндустријализација на Европа и губење на милиони работни места.

Регулативата за правилата за трговија со гас со непријателските земји стави до знаење дека Газпромбанк, врз основа на барања од странски купувачи од непријателски земји, добила инструкции за отворање специјални сметки во рубли од типот К и специјални сметки од типот К во странска валута за плаќања за испорачани природен гас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа