САМО ШТО ПОЧНУВА СЕРИОЗНА ВОЈНА: Америка испраќа дронови во Украина и Британија артилериски системи

Американските камикази беспилотни летала Switchblade пристигнаа во Украина.

Американската војска го заврши трансферот на 100 беспилотни летала камикази во Украина. Можностите на овој дрон се доволни за изведба на удар во радиус од 40 километри.

Притоа, со оглед на спецификите на овие беспилотни летала, тие можат да бидат насочени кон нивните цели преку авионот Илона Маска, што со оглед на покриеноста на целата територија на Украина од мрежата Старлинк, создава одредена закана.

Во моментов, познато е дека Соединетите Држави и дадоа на Украина беспилотни летала во две различни модификации, од кои едната е наменета за борба против човештвото (Switchblade 300), а другата (Switchblade 600) е дизајнирана да уништува оклопни возила. и утврдувања.

Сè уште не е познато колку серии беспилотни летала биле префрлени на вооружените сили на Украина, но САД претходно објавија дека станува збор за 100 тактички беспилотни системи. Меѓутоа, во реалноста, серијата камикази дронови може да биде многу поголема.

БРИТАНИЈА ИСПРАЌА АРТИЛЕРСКИ СИСТЕМИ НА ДОГОЛЕМ ВО УКРАИНА

Британскиот министер за одбрана Бен Валас го најави почетокот на испораката на артилериски системи со долг дострел во Украина.

Обединетото Кралство стана првата земја во светот која објави дека почнала да испорачува артилериски системи за Украина.

Според шефот на британското Министерство за одбрана, станува збор за артилериски системи со долг дострел, кои можат да претставуваат многу сериозна закана.

„Денес Украина ќе добие повеќе смртоносна помош. „Неколку земји дадоа или нови идеи или големи ветувања за пари “, им рече Валас на новинарите откако беше домаќин на повеќе од 35 меѓународни партнери на Втората меѓународна конференција за одбрана.

Помошта ќе вклучува обезбедување системи за воздушна и крајбрежна одбрана, артилерија и батерии со долг дострел, оклопни возила и поширока логистичка поддршка“, објави Ројтерс.

Експертите стравуваат дека Велика Британија би можела да испрати повеќе ракетни системи во Украина, што, со оглед на системите во службата во ОК, може да укаже на прилично голема област на нивно уништување.

Во исто време, во Министерството за одбрана на Обединетото Кралство нема официјални појаснувања на тој план.

(Веб атрибут)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа