ЗОШТО АЛБАНЦИТЕ БЕГАТ ОД КОСОВО

Според германскиот амбасадор во Приштина, причината зошто речиси 200.000 косовски Албанци поднеле барање за германска виза за само четири месеци треба да се бара во изневерените очекувања и лошата економска состојба, смета политикологот од Косово и Метохија Александар Гуџиќ.

Според приштинските медиуми на албански јазик, 11 отсто од населението на Косово побарало германска виза од почетокот на декември минатата година, а според досегашната практика, германската амбасада во Приштина издава нешто повеќе од 5.000 дозволи годишно.

Изневерени очекувања

Гуџиќ вели дека сè во што верувале косовските Албанци во 90-тите паднало во вода.

„Сè во што веруваа од 1999 година и за што радосно ги пречекаа странските војници и странските претставници и сето она во што веруваа во 2008 година кога едностраното прогласување независност на Косово не успеа. „Економијата е во колапс“ , рече тој.

Тој наведува дека во последните години на Косово и Метохија се направени истражувања од страна на некои невладини организации, кои покажале дека над 50 отсто и до 70 отсто од младите на возраст од 20 до 30 години, кои можат најмногу да придонесат, сакаат да остави.

Тие сакаат да одат во земјите од Западна Европа затоа што Косово денес е инстант држава без содржина, еднопартиски и криминален систем кој сам ќе се урне“, сигурен е нашиот соговорник.

Во моментот кога завршува интересот на Западот за Косово и Метохија, додава нашиот соговорник, т.н. Косово ќе исчезне како субјект и како секој облик на државност.

Економијата е во застој

Неџмедин Спахиу, професор од Приштина, вели дека причината за ваквото големо заминување на младите од Косово треба да се бара во изневерените политички ветувања на косовските лидери.

„Нема работа, економијата не работи, платите се мали“ Економијата е во ќорсокак. Сепак, не мислам дека причината за вакво нешто се политичките несогласувања и турбулентната ситуација на Косово и Метохија“ , рече тој.

Од почетокот на декември до крајот на март, германската амбасада во Приштина примила 199.783 барања за виза. Само овој месец до таа амбасада биле поднесени 48.044 барања.Во февруари имало околу 2.000 помалку, а германската мисија во Приштина, сепак, нуди само од 500 до 800 термини месечно – вкупно 5.500 визи годишно.

Германските власти пред неколку години воведоа привилегиран пристап за работниците од Балканот, со што Албанците од Косово и Метохија станаа целна дестинација.Бројот на барања за визи во амбасадите на другите западни земји во Приштина е неспоредливо помал. Од ноември минатата година до јануари годинава во швајцарската амбасада пристигнале вкупно 8.737 барања за виза.

Хрватската амбасада во периодот од ноември до март примила 1.944 барања. Во Приштина посочуваат дека интензитетот на аплицирање за визи во германската амбасада е постојано висок и дека тоа би значело, доколку продолжи трендот, дека за само една година третина од жителите сакаат да го напуштат Косово и Метохија.нагласуваат економски и едукативни.

(Спутник)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа