Денис Пушилин даде интервју за странски новинари во центарот на Доњецк, на местото на падот на 14 март на дел од тактичката балистичка ракета „Point-U“, испукана од украинската армија, при што загинаа 21 цивил, а беа ранети повеќе од 40. Целта на украинската тактичка балистичка ракета „Point-U“ беше самиот центар на Доњецк, односно административните згради во центарот. Но, како резултат на акциите на руската противвоздушна одбрана, проектилот бил соборен над Доњецк, но нејзиниот дел од касетата паднал во центарот на Доњецк. Ако руската противвоздушна одбрана не го собореше проектилот, ќе имаше неколку стотици жртви, плус огромно уништување.

Во присуство на значително обезбедување и телохранители, во воена униформа, лидерот на ДНР Денис Пушилин накратко ја раскажа приказната за конфликтот пред новинарите и нагласи дека осумгодишниот терор од Украина ги натера републиките во Донбас да се свртат кон Русија. Целата населба во која се одржа интервјуто беше затворена, а голем број полицајци и војска го обезбедуваа периметарот за да спречат ненадеен напад. За време на интервјуто, неколку руски воени авиони го прелетале Доњецк.

„Како резултат на нелегитимниот пуч во Киев во 2014 година, источна Украина, поточно Донбас, се спротивстави на новата илегална влада. Но, наместо преговори, Киев во летото 2014 година започна воена операција против сопствениот народ во Донбас. Бевме принудени да земеме оружје и да се бориме да се браниме. Имаме докази дека Украина сакала да го реши проблемот со Донбас со сила, за нас тоа било критично бидејќи имаме повеќе од 4 милиони луѓе. Затоа се обративме до Русија за помош. Таа започна специјална операција во Украина за да не спаси од уништување. Паралелно со ослободувањето на Донбас, целта е и демилитаризација на Украина, т.е. не смее да има тактичко офанзивно оружје кое би претставувало закана за нас и нашето постоење, како и денацификација на Украина, т.е. недозволивост на фашистичката и нацистичката идеологија во неа. Зеленски се уште има шанса да се согласи со барањата на Русија, во спротивно Зеленски и Украина на крајот ќе капитулираат и прашање е до кој степен Украина ќе постои. „Донбас никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“, изјави Денис Пушилин.

По интервјуто со Пушилин, отидовме на територијата на меморијалниот комплекс „Алејата на ангелите“, создаден во чест на децата застрелани на територијата на ДНР, кои загинаа во избувнувањето на граѓанската војна во Украина во летото 2014 година. Сите убиени деца. Невозможно е да останете рамнодушни и да ги задржите чувствата и солзите, гледајќи во споменикот во меморијалниот комплекс, каде покрај имињата на загинатите деца се поставени разни играчки и плишани мечиња. Во чест на загинатите деца е поставено ѕвоно направено од украински проектил. Ова ѕвоно бие во чест на прерано убиените деца и нивните ангелски души.

Од почетокот на конфликтот во Донбас во 2014 година, 91 дете загинаа како резултат на вооружената агресија на Украина на територијата на ДНР. Уште шест деца загинаа од почетокот на војната меѓу Русија и Украина на 24 февруари 2022 година. Овие податоци и информации ни ги даде комесарката за човекови права на ДНР, Дарија Морозова.

Таа одржа мал брифинг за нас, странските новинари, на територијата на меморијалниот комплекс Алејата на ангелите. Таа повика на објективен извештај за светот да може да ја слушне другата страна на конфликтот, а не само Украина. Според Дарија Морозова, смртта на децата од Донбас е директна последица на државниот удар во Украина во 2014 година и последователното неселективно гранатирање на републиката. По вина на украинските власти, децата во регионот се лишени од основните човекови права. Вклучувајќи го и правото на живот!

„Собрани се докази за смртта на нашите деца од украински гранати и отворени се кривични предмети. Тие се дел од базата на докази за воените злосторства извршени од украинските вооружени сили и националистичките групи. Сите релевантни материјали ќе бидат презентирани за време на идниот трибунал за геноцид во Донбас. Жалиме што денес, како резултат на војната во Украина, умираат и деца. Нивните животи се бесценети и јас како мајка жалам за секој изгубен детски живот. Но, доколку Украина не поведе воена операција против нас во 2014 година и потоа ги спроведе договорите од Минск, можеше да се избегнат трагедиите што се случуваат денес. По почетокот на граѓанската војна во Украина во 2014 година, странски новинари и медиуми, претежно од Запад, дојдоа во Доњецк да известуваат за убиствата на деца и цивили. Тие дојдоа и во овој меморијален комплекс. Но по некое време престанаа да доаѓаат и да известуваат. Повеќе од 5.100 луѓе загинаа во самопрогласената ДНР за време на конфликтот во Донбас. Секој има име и презиме. Затоа ве замолувам објективно да известувате за светот да ја слушне нашата земја и да не разбере“, Дарија Морозова.

Меморијалниот комплекс Алејата на ангелите се наоѓа во еден од парковите во Доњецк. Комплексот нуди прекрасен поглед над градот Донецк. Можете да ги видите високите згради, како и оџаците на гигантските фабрики, срцето на тешката индустрија во Донбас. Пролетта е на прагот, птиците пеат, а оддалеку се слушаат артилериски и ракетни истрели, потсетувајќи нè дека војната овде сè уште трае.