Англија: Соборен рекорд на Ковид – 4,6 милиони позитивни, и речиси сите вакцинирани

Стапките на инфекција со Ковид во ОК го достигнаа своето највисоко ниво во историјата бидејќи официјалните бројки проценуваат дека 4,6 милиони луѓе се заразиле со Ковид минатата недела, или 1 од 13 (во споредба со 1 на 16 недели порано), во времето кога е укината бесплатното тестирање.

Од петок, граѓаните ќе мора да купуваат свои тестови, што значи дека земјата мора „да се потпре на јавноста навистина да ја направи вистинската работа и самите да ги обезбеди овие тестови“, вели професорот Тим ​​Спектор.

Обединетото Кралство бележи ваков скок на бројот на заболени и покрај тоа што 78 отсто од населението на островот се вакцинирани, а дури 58 отсто од граѓаните ја примиле третата доза.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа