Ако избие Трета светска војна – еве кои земји се најбезбедни и на која страна ќе застане Македонија

Настаните во Украина и споменувањето на нуклеарното оружје предизвикаа страв од Третата светска војна. Тоа сценарио го избегнувавме неколку пати за време на Студената војна.

За повеќето експерти кои се занимавале со историјата на конфликтот, најверојатните „кандидати“ за почетокот на Третата светска војна би биле два блока. Од една страна, САД, ЕУ и НАТО, а од друга страна Русија и потенцијално Северна Кореја и Кина.

Во принцип, поради разорните ефекти на нуклеарното оружје и зрачењето кое произлегува од нив, повеќето од овие земји, иако заземаат огромни територии, можат веднаш да бидат отпишани.

На повеќето скалила во случајот со Третата светска војна, вклучително и онаа на Британскиот Експрес, првото место во однос на безбедноста го зазема Нов Зеланд . Локацијата е идеална и далеку од повеќето настани, државата е самодоволна, поради што е популарна кај милијардерите кои во последно време купуваат недвижен имот таму.

Во зависност од медиумите и соговорниците, најбезбедните земји во светот во случај на нов голем конфликт секако ќе ги вбројат Данска, Чиле, Австралија, Бутан, Фиџи, Исланд, Швајцарија, Канада и неколку островски држави во Океанија.

Данска е тука затоа што припаѓа на Гренланд, кој заедно со Антарктикот е меѓу најмалку населените делови на нашата планета. Иако студот е голем проблем, како и потенцијалното освојување на крајбрежните делови на островот, експертите се согласуваат дека северниот брег и внатрешноста би биле безбедни за живот. Експертите нудат слично објаснување за Исланд .

Швајцарија е земја околу која „се кршат копјата“. Нејзината историја на неутралност, богатство и бројни бункери се главните адути на приврзаниците на Швајцарија како безбедна зона, но другата страна ги предупредува дека нуклеарната војна, каде и да се води, на крајот ќе стигне до оваа богата земја. Меѓу поголемите проблеми би било да се продолжи со набавка на храна.

Малиот Бутан , земја која не е премногу заинтересирана за дипломатски односи со остатокот од светот и која секогаш е на врвот на листата на „најсреќни земји“, за некои е идеално решение во случај на Трета светска војна. Иако е блиску до големите сили на Индија и Кина, не е зависен од нив, а жителите се малку навикнати на изолација.

Истото важи и за Канада и Австралија . Иако се 2-ри и 6-ти по големината на територијата, тие се ‘само’ 39-ти и 55-ти по број на жители. Експертите кои го разгледаа потенцијалот на Третата светска војна тврдат дека внатрешноста на овие земји, чисто поради големината на територијата, би обезбедила безбедно засолниште за сите кои го бараат таму. Канада има голем проблем и дека огромното мнозинство од нејзиното население живее долж границата со САД, каде што се сите нивни поголеми градови.

Чиле ја има заштитата на Андите како предност, изобилство храна и вода, а југот на земјата би обезбедил „безбедно засолниште“ за нејзините жители. Меѓу „подобрите“ земји се и Фиџи, Тувалу и Науру. Овие островски оази се далеку од централни настани, не е дека имаат некои минерали или фондови кои се интересни за големите сили, па ако не ви пречат горештините и рибите секој ден, тогаш една од овие три земји е идеална за вас. .

А каде е „небезбедно“?

Сега кога ја поминавме листата на „побезбедни“ одиме во спротивна насока. Најлошите земји во кои можете да се најдете во случај на нов светски конфликт се Северна Кореја, Авганистан, Хаити, Ирак, Сирија, Јужен Судан и Јемен.

Повеќето од овие земји или штотуку излегоа, или внатрешните конфликти се уште траат, некои од нив се меѓу најнесигурните и најсиромашните земји во светот, а во нив цвета корупцијата. Граѓаните веројатно би биле оставени сами на себе, а бидејќи и денес, без Третата светска војна, жителите немаат доволно храна, вода и лекови, тешко е да се замисли дека ситуацијата наеднаш ќе се подобри.

Што се однесува до Хрватска и остатокот од Балканот , оваа област, во зависност од списокот, е некаде на средина во однос на безбедноста. Позицијата меѓу двете главни сили (ако има војна, тоа ќе бидат САД и Русија) не е најсреќна, а првите две светски војни му нанесоа големи загуби на човештвото на овие простори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа