МЕДВЕДЕВ: Имаме тивко оружје, но опасно и застрашувачко

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, предложи да се прошири списокот на производи од непријателски земји на кои им е забранет увоз во Русија, велејќи дека Русија нема да купува ништо од таквите земји.

Тој објасни и какво тивко, но застрашувачко оружје е Русија.

„Нема да ги продаваме нашите стоки и земјоделски производи на нашите непријатели. Исто така, нема да купиме ниту една од нив (иако немаме купено од 2014 година, но списокот на стоки што се забранети да се увезуваат во Русија може дополнително да се прошири)“, напиша тој на својот канал Телеграм.

Медведев, исто така, објасни дека Русија ќе продава храна и земјоделски култури само на пријателски земји: и за рубли и за нивната национална валута во договорени количини, пренесува Спутник.

„Нашата храна и земјоделски култури ќе ги продаваме само на нашите пријатели (за среќа, ги има многу надвор од Европа и Северна Америка). Тие ќе можат да се плаќаат и во рубли и во нивната национална валута во договорените износи“, рече тој.

Според Медведев, домашниот пазар ќе има приоритет во снабдувањето со храна, а властите ќе им помогнат на земјоделците и ќе ги контролираат цените.

„Приоритет во испораката на стоки ќе има нашиот домашен пазар, како и контролата на цените, а државата истовремено ќе продолжи да дава обемна и систематска помош на земјоделците“, нагласи тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа