Дмитриј Песков загрме: Нема откажување! Указот на Владимир Путин да се плати гасот во рубли е неповратен сите епријателски земји да почат да си купуваат рубљи

Русија од денеска нема да ја прекине испораката на гас за Европа, бидејќи плаќањата за гас испорачан по први април ќе пристигнат во втората половина на месецот и во мај, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој на прес-конференцијата рече дека тоа е неповратен декрет на претседателот Владимир Путин да се плаќа во рубљи и дека во моментов, според Русија, тоа е најдобрата и најбезбедната валута за плаќање рубљи, пренесе Ројтерс.

Руската енергетска компанија „Гаспром“ соопшти дека почнала да ги информира клиентите за новите руски правила, според кои тие ќе треба да плаќаат за гас во рубли.

„Газпром“ додава дека ќе остане одговорен партнер и дека ќе обезбедува снабдување со гас, пренесува Танјуг.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа