Брисел на „црната листа“ на Путин: На раководството на Европската унија му е забранет влез во Русија

Русија го стави највисокото раководство на Европската унија на „црната листа“, што е одговор на антируските санкции, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

„Како одговор на масовните еднострани санкции на ЕУ, во согласност со главниот принцип во меѓународното право, принципот на реципроцитет, руската страна значително го прошири списокот на претставници на земјите-членки на ЕУ и европските структури на кои им е забранет влез во нашата земја“, се вели во соопштението.Министерствата.

Највисокото раководство на Европската унија е предмет на ограничувања, вклучително и одредени европски комесари и шефови на воени структури на ЕУ, како и повеќето членови на Европскиот парламент кои промовираат антируска политика, прецизира руската страна.

На црната листа на Русија има високи функционери, вклучително и претставници на влади и парламенти на некои земји-членки на ЕУ, како и јавни личности и медиумски работници кои се лично одговорни за промовирање нелегални антируски санкции, поттикнување русофобични чувства, угнетување на правата и слободите на Русите. луѓе кои зборуваат.јазик.

„Потврдуваме дека какви било непријателски дејствија на ЕУ и нејзините земји-членки неизбежно ќе бидат проследени со остар одговор во иднина“, се вели во соопштението на руската страна.

Москва испрати усна нота до Постојаното претставништво на ЕУ во Москва со информации за лични санкции против Европската унија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа