МЕДВЕДЕВ СУРОВ: Премногу ги компромитиравте доларот и еврото – Сега ќе видите што значи рубља

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев изјави дека сегашниот финансиски систем нема да опстане.

Како што истакна, неговите поранешни жиранти биле премногу компромитирани. „Доаѓа ерата на регионалните валути“, додаде тој.

„Додека нашите противници продолжуваат со своите неплодни напори, светот полека се движи кон нова логика на светските трговски односи, како и кон ажуриран финансиски систем. Сегашниот систем сигурно нема да опстане – неговите поранешни гаранти, столбовите на договорот од Бретон Вудс, кој застарува, се премногу компромитирани. Нивниот углед е уништен“, посочи Медведев.

Тој објасни и дека државите ќе треба да се договорат за нов финансиски светски поредок и дека одлучувачкиот збор ќе го имаат државите со силна економија, а не оние кои постојано го зголемуваат својот државен долг, пренесува Спутник.

Според Медведев, довербата во резервните валути згаснува, оставањето на доларот и еврото веќе не изгледаат како таква фантастична перспектива, доаѓа ерата на регионалните валути.

„Светот се буди, а довербата во резервните валути исчезнува, како утринска магла. Откажувањето од доларот и еврото како главни светски резерви веќе не изгледа толку фантастична перспектива. Кои се резервите, ако плаќањата во нив се замрзнат и всушност оставени на неплаќање по волјата на лудите политичари, кои се подготвени да ги донесат парите на своите даночни обврзници до олтарот на мистериозната победа во војната „до последниот Украинец“ ? Кому му се потребни во тој случај? „Нема да сакаат да ги примат ниту за плаќање на договорите за снабдување со гориво“, смета Медведев.

Медведев објасни и дека „пеколните“ санкции против Русија се враќаат на Запад како бумеранг, а се чини дека во Европа ќе започне рецесија која може да се прошири на целиот свет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа