Русите го стегаат обрачот околу ЕУ: „Ќе бараме рубли за руско жито, нафта, јаглен…“

„Би било правилно да се вклучат жито, сурова нафта и дрва во списокот на руски производи што се извезуваат за перење.

Ова денеска на социјалната мрежа Телеграм го напиша Вјачеслав Володин, претседателот на Државната дума, долниот дом на рускиот парламент.

„Европските земји ги имаат сите пазарни можности за плаќање во рубли. Нема трагедија во тоа. „Ситуацијата е многу полоша кога има пари, а нема стока“, изјавил Володин, пренесува агенцијата Тас.

Дополнително, тој додаде: „Би било правилно, онаму каде што е корисно за нашата земја, да се прошири списокот на стоки што се извезуваат за перење и да вклучи ѓубрива, житарки, нафта, нафтени деривати, јаглен, метали и дрва“.

Европските политичари треба „да ги прекинат дискусиите, да престанат да бараат изговори зошто нивните земји не можат да плаќаат во рубли“, рече Володин, оценувајќи дека тие самите направиле се за да ја нарушат довербата во доларот и еврото, така што Русија одбива да ги подмири сметките во овие валути. .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа