Поранешен шеф на ЦИА: Ние на Запад не можеме ни да замислиме на што се подготвени Русите

Поранешниот вршител на должноста директор на ЦИА Мајкл Морел изјави дека не треба да се потценува подготвеноста на Русите да издржат болка и дека тоа го покажале во Чеченија и Сирија.

„Не треба да ја потценуваме подготвеноста на Русите да ја издржат болката. Целата нивна историја е доказ за тоа. За доброто на победата, тие се подготвени да издржат долго време. Борбите во Втората чеченска војна траеле дури 10 месеци, а Русите биле окупирани со нив вкупно 8 години. А во Сирија не беше сè брзо. Затоа се подготвени да издржат“, изјави Морел при посетата на Би-Би-Си.

Тој исто така истакна дека луѓето на Запад не можат ни да замислат на што се подготвени Русите и колку долго можат да издржат во такви ситуации, како што е оваа во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа